Dövlət bankı Azər Türk Bank və “Visa” Beynəlxalq Ödəniş Sistemi arasında rəqəmsal maliyyə infrastrukturunun daha da inkişaf etdirilməsi sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə Memorandum imzalanıb.
Memoranduma əsasən tərəflər mobil ödənişlər, rəqəmsal pul kisələri, tokenləşdirmə və müasir autentifikasiya texnologiyaları daxil olmaqla, onlayn əməliyyatları dəstəkləmək üçün güclü rəqəmsal ödəniş infrastrukturunun inkişafına öz töhfələrini verəcəklər.
Həmçinin təşkilatlar elektron ticarətə dəstək məqsədilə ölkədə istehlakçılar üçün onlayn alış-veriş təcrübəsini təkmilləşdirərək e-ticarət platformaları üçün qüsursuz, təhlükəsiz ödəniş həllərinin tətbiqini davam etdirəcəklər.
Eləcə də sənəddə KOB nümayəndələrinin həm oflayn, həm də onlayn ticarətdə iştiraklarını qurmağa və genişləndirməyə kömək etmək üçün yeni həllərin hazırlanması və onlara müxtəlif ödəniş üsullarından istifadənin təşviqini həyata keçirmək və cari vəziyyətin qiymətləndirilməsi üzrə təhlillərin aparılması istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Azər Türk Bank tərəfindən istifadəyə verilən və Visa Cloud texnologiyasına əsaslanan Mobil POS həlli bu istiqamətdə atılan real addımlardan biridir.
Elektron əməliyyatların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün qabaqcıl təhlükəsizlik tədbirlərinin yerinə yetirilməsi və saxtakarlığın dərhal aşkarlanması mexanizmlərinin tətbiqi də gündəmdə duran məsələ kimi qeyd edilmişdir.
Memorandumda Azər Türk Bank və Visa təşkilatının qarşılıqlı tərəfdaşlığı ilə rəqəmsal maliyyənin inkişafı üçün bir sıra digər mühüm istiqamətlər də yer almışdır.
Sənədə əsasən Visa beynəlxalq təşkilatının rəqəmsal bankçılığın inkişafı istiqamətində ərsəyə gətirdiyi yeni həllər tətbiq üçün ilkin olaraq Azər Türk Banka təqdim ediləcəkdir. Qeyd edək ki, bundan əlavə, Azər Türk Bank dünya üzrə 500 milyona yaxın biznes tərəfdaşı olan, qlobal miqyasda ödənişlər etməyə, token ödənişlərini emal etməyə, həssas kart məlumatlarını saxlamağa və taksit ödənişləri icra etməyə imkan verən Visa CyberSource e-ticarət platformasının da ölkədə ilk partnyor Bankıdır. Həmçinin, Azərbaycan Mərkəzi Bankından qanunvericiliyin tələbinə uyğun müvafiq lisenziyaları əldə edən elektron pul təşkilatları və ödəniş təşkilatları ilə Azər Türk Bank innovativ həllərə əsaslanan səmərəli əməkdaşlıq üçün mühüm addımlar atılmışdır.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Azer Turk Bank и международной организацией «Visa»
Государственный Azer Turk Bank и международная платёжная система «Visa» подписали Меморандум с целью определения направлений взаимного сотрудничества в области дальнейшего развития цифровой финансовой инфраструктуры.
В соответствии с Меморандумом стороны будут способствовать развитию мощной цифровой платёжной инфраструктуры для поддержки онлайн-операций, включая мобильные платежи, цифровые кошельки, токенизацию и современные технологии аутентификации.
Также организации продолжат внедрение безопасных и удобных платёжных решений для платформ электронной коммерции, чтобы улучшить онлайн-покупательский опыт потребителей в стране в поддержку электронных продаж.
Документ предусматривает разработку новых решений и содействие представителям малого и среднего бизнеса в освоении и расширении их участия как в офлайн, так и в онлайн-торговле, а также продвижение различных методов оплаты. В документе также отмечено проведение анализа текущей ситуации для оценки состояния рынка. Одним из реальных шагов в этом направлении стало внедрение Azer Turk Bank решения Mobile POS, основанного на технологии Visa Cloud.
Кроме того, на повестку дня было включено выполнение передовых мер безопасности для обеспечения безопасности электронных транзакций и внедрение механизмов мгновенного обнаружения мошенничества.
В Меморандуме также отмечены и другие важные направления для развития цифровых финансов в рамках партнёрства между Azer Turk Bank и организацией Visa. В частности, новые решения, разработанные международной организацией Visa для развития цифрового банкинга, будут первоначально внедрены в Azer Turk Bank.
Отметим, что, кроме того, Azer Turk Bank является первым партнёрским банком в стране, подключившимся к платформе Visa CyberSource для электронной коммерции, которая объединяет около 500 миллионов бизнес-партнёров по всему миру и позволяет осуществлять глобальные платежи, обрабатывать токенизированные транзакции, хранить конфиденциальные данные карт и проводить платежи в рассрочку. Более того, в соответствии с законодательными требованиями Центрального банка Азербайджана, Azer Turk Bank предпринял важные шаги для эффективного сотрудничества с электронными деньгами и платёжными организациями, получившими соответствующие лицензии и внедряющими инновационные решения.