Azər Türk Bankın 01 yanvar 2026-ci il tarixinə aktivləri 2,2 milyard manat səviyyəsində olmuş, kredit portfelinin həcmi isə 787,4 milyon manat təşkil etmişdir. Qeyd edək ki, kiçik və orta biznes (KOB) subyektlərinə verilən kreditlərin həcmi ötən dövrlə müqayisədə 32,5%, istehlak kreditləri 11% artmışdır.
2025-ci ildə Bankın gəlirləri 13% artaraq, 165 milyon manat, xərcləri 155 milyon manat, əməliyyat mənfəəti 22 milyon manat səviyyəsində olmuşdur. İl ərzində Azər Türk Bank 10 milyon manat həcmində xalis mənfəət əldə etmişdir.
Bankın məcmu kapitalının həcminə gəldikdə isə, bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12% artımla 110,8 milyon manat olmuşdur. Azər Türk Bankın nizamnamə kapitalının həcmi 100,5 milyon manatdır
Hesabat dövrü ərzində Bankın depozit portfelinin həcmi 1,6 milyard manat təşkil etmişdir ki, bu da ötənilki göstəricidən 7% çoxdur. 2025-ci ildə əhali tərəfindən banka 232 milyon manat əmanət qoyulub.
Bank tərəfindən il ərzində 2820 POS-terminal və təmassız əməliyyatları dəstəkləyən yeni nəsil 18 ATM müştərilərin ixtiyarına verilməklə, bu xidmət avadanlıqlarının sayı müvafiq olaraq, 7713 və 83 ədəd olmuşdur Bankomatlarda bütün növ kartlar üçün təmassız funksiya aktivləşdirilib. Ən başlıcası, bu unikal cihazlarda smartfon vasitəsilə də əməliyyatlar aparmaq mümkündür.
Ötən il Bank və “Visa” Beynəlxalq Ödəniş Sistemi arasında rəqəmsal maliyyə infrastrukturunun daha da inkişaf etdirilməsi sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə Memorandum imzalanıb.
Sənədə əsasən Visa beynəlxalq təşkilatının rəqəmsal bankçılığın inkişafı istiqamətində ərsəyə gətirdiyi yeni həllər tətbiq üçün ilkin olaraq Azər Türk Banka təqdim edir.
Həmçinin, keçən ildən etibarən Bank dünyanın aparıcı ödəniş şəbəkələrindən biri olan UnionPay International beynəlxalq ödəniş sisteminə aid kartlar üzrə xidmətə başlamışdır. UnionPay brendi ilə tərəfdaşlıq Azər Türk Bankla əməkdaşlıq edən ticarət və xidmət obyektlərinin yeni satış imkanları əldə etməsinə kömək edir.
Qeyd edək ki, 2025-ci ildə Azər Türk Bankın nümayəndələri Frankfurt şəhərində keçirilən Sibos forumunda iştirak etmişdir. Bankın bu nüfuzlu forumda iştirakı qlobal maliyyə icması ilə açıq dialoqa və ən yaxşı beynəlxalq təcrübələrin tətbiqinə sadiqliyini göstərir. Bununla yeni əməkdaşlıq imkanları açılır və strateji kursun əsas istiqamətlərindən biri olan Bankın beynəlxalq arenadakı mövqeləri möhkəmləndirilir.
Ötən il Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) “Azər-Türk Bank” ASC-nin səhmlərinin 51 % hissəsini əldə edərək bankın yeni səhmdarı olub. Bununla da Bank öz inkişafının yeni fazasına daxil olmuşdur.
Görülən işlərin nəticəsi olaraq, beynəlxalq reytinq agentliyi “S&P Global Ratings” “Bankın uzunmüddətli və qısamüddətli emitent kredit reytinqlərini “B+/B” səviyyəsində, sabit proqnozla təsdiqləyib.

Azer Turk Bank успешно завершил прошедший год
По состоянию на 1 января 2026 года активы Azer Turk Bank составили 2,2 миллиардов манатов, а объем кредитного портфеля — 787,4 миллионов манатов. Следует отметить, что объем кредитов, выданных малому и среднему бизнесу (МСП), увеличился на 32,5% по сравнению с предыдущим периодом, а потребительские кредиты выросли на 11%.
В 2025 году доходы Банка увеличились на 13% и составили 165 миллионов манатов, расходы — 155 миллионов манатов, а операционная прибыль — 22 миллионов манатов. В течение 2025 года Azer Turk Bank получил чистую прибыль в размере 10 миллионов манатов.
Что касается объема совокупных капиталов Банка, этот показатель увеличился на 12% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составил 110,8 миллионов манатов. Объем уставного капитала Azer Turk Bank составляет 100,5 миллионов манатов.
За отчетный период объем депозитного портфеля Банка составил 1,6 миллиардов манатов, что на 7% больше, чем в предыдущем году. В 2025 году население внесло в банк 232 миллионов манатов.
В целях расширения своей сервисной сети Банк за год увеличил количество POS-терминалов на 58% и количество банкоматов нового поколения с поддержкой бесконтактных транзакций на 28%, достигнув 7713 и 83 единиц соответственно. Бесконтактная функция активирована для всех типов карт в банкоматах. На этих уникальных устройствах также возможна оплата через смартфон.
В прошлом году между банком и международной платежной системой Visa был подписан меморандум, определяющий направления взаимного сотрудничества в области дальнейшего развития цифровой финансовой инфраструктуры.
Согласно меморандуму, новые решения, разработанные международной организацией Visa для развития цифрового банкинга, будут первоначально внедрены в Azer Turk Bank.
Также с прошлого года банк начал обслуживать карты, принадлежащие международной платежной системе UnionPay International, одной из ведущих мировых платежных сетей. Партнерство с брендом UnionPay помогает торговым и сервисным подразделениям, сотрудничающим с Azer Turk Bank, открывать новые возможности для продаж.
Следует отметить, что в 2025 году представители Azer Turk Bank приняли участие в форуме Sibos, проходившем во Франкфурте. Участие банка в этом престижном форуме демонстрирует его приверженность открытому диалогу с мировым финансовым сообществом и применению лучших международных практик. Это открывает новые возможности для сотрудничества и укрепляет позиции банка на международной арене, что является одним из главных направлений стратегического курса.
В прошлом году Государственная нефтяная компания Азербайджана (SOCAR) приобрела 51% акций ОАО «Azer Turk Bank», став новым акционером банка. Таким образом, банк вступил в новый этап своего развития.
В результате проделанной работы международное рейтинговое агентство «S&P Global Ratings» подтвердило долгосрочные и краткосрочные кредитные рейтинги эмитента банка на уровне «B+/B» со стабильным прогнозом.